Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

HYSTER’den, İnşaat Sektörünün Zorlu Koşullarına Çözümler

İnşaat malzemeleri sektöründe; elleçlenen malzemeler tuğla, blok, agrega ya da beton vb. yüksek toz ve kir seviyelerinin olduğu zorlu dış mekan koşulları ile karşılaşmak kaçınılmazdır. Bu nedenle operasyonlarda kullanılan makinalar düzgün bir şekilde korunmadıkça, operatörün konfor seviyesinin azalmasının yanı sıra forkliftlerin çalışma sürelerini de etkileyebilir.

Örneğin, forklift filtreleri kirden dolayı hızla tıkanabilir ve bu da soğutma sorunlarına yol açabilir. Yapılması gerekli olan ekstra bakım ile arıza süresi sadece toplam işletme maliyetini arttırmakla kalmaz, aynı zamanda operasyonun verimliliğini de etkiler.

Bunun üstesinden gelmek için, Hyster’in sunduğu çözümleri, TSM Global Büyük Tonajlı Forkliftler Satış Müdürü Umut AVŞAR şu şekilde özetliyor:
“Hyster 8-16XM büyük tonajlı forkliftler, aşırı tozlu ortamlarda verimli bir şekilde çalışması için opsiyonel ters fan çalıştırma ile toz temizleme özelliğine sahip aynı zamanda sıcaklığa göre fan hız ayarı yapabilen soğutma sistemleri ile birlikte sunulmaktadır. 8-16 ton kapasiteli forkliftler ayrıca sert, tozlu ve kirli koşullarda ek koruma sağlamak için yüksekte monte edilmiş hava giriş sistemine, ağır hizmet ön hava temizleyicisine ve özel havalandırma sistemlerine sahiptir.

Forklift aksamlarına ek hasar gelmesine ve aşınmanın önlenmesine yardımcı olmak için Hyster forkliftler ayrıca toz ve kiri kritik aşınma noktalarından uzaklaştırmaya yardımcı olan otomatik yağlama özelliğine de sahiptir. Buna ek olarak, havalandırmalı davlumbazlar ve forkliftin altındaki kir ve kalıntı girişini önlemek için tasarlanan ana gövde, zorlu inşaat malzemeleri taşıma işlemlerini desteklemektedir.

Hyster, forklift aksamları üzerindeki toz ve kirin yol açtığı etkileri engelleyerek, operasyonlar sırasında daha az arıza çıkmasını ve bakım maliyetlerinin azalmasını sağlar. Hatta Hyster’in yapmış olduğu bazı testler, bazı benzer uygulamalar sırasında, toplam filo işletme maliyetlerinde %30’luk bir azalmaya ek olarak verimlilikte iyileşme sağlandığını göstermiştir.

Tüm bunların yanı sıra, operatörlerin, genel olarak operasyonel verimliliğe katkıda bulunulmasında önemli bir rol oynadığını ileten AVŞAR, onları zorlu koşullardan koruyan konforlu bir çalışma ortamı sağlamanın Hyster için önemli olduğunu vurguluyor:

“Yüksek miktardaki toz seviyeleri, işverenin operatörün konforu konusunda endişelenmesine neden olmalıdır. Kabine giren yüksek miktarda toz bulunursa, bu durum operatör için bir risk teşkil ettiğinden, böylesi operasyonlar, yetkililer tarafından para cezalarına çarptırılabilir.”

Operatör ortamını iyileştirmek için, Hyster H8-16XM model forkliftlerde kapalı basınçlı kabin opsiyonu bulunmaktadır. Yüksek konforlu kabin, içerisindeki tozu azaltmak için ayrı bir hava filtreleme sistemi ile kaplanmıştır ve ayrıca yüksek ortam sıcaklıklarına sahip işlemlerde klima da konfigürasyona eklenebilir. Vinil koltuklar ise, kumaş koltuklara nazaran, kabin içinde toz birikmesini önlemeye yardımcı olur.

Hyster H8-16XM serisi ayrıca, operatörlerin mükemmel görüş açısı elde edebilmeleri için yeni bir mast ve asansör yapısıyla yeniden tasarlandı.  Yenilikçi mast yapısıyla gelen ilave güç ve sağlamlık sayesinde operatörler, çalışma ortamlarındaki farkı görebilecekler.”

Umut AVŞAR sözlerini şu şekilde tamamladı: “Bir yandan operatörlere konfor sağlarken bir yandan da toz ve kirle mücadele eden çözümler sunan Hyster forkliftleri, tüm inşaat tedarik zinciri boyunca gerçekleşen operasyonlara uygundur. Bununla birlikte, maksimum verimlilik ve çalışma süresi ile düşük maliyeti elde etmek ve her bir uygulamanın farklı taleplerini karşılayacak 360 derecelik çözümler sunmak için müşterilerle yakın iş birliği içinde çalışıyoruz.”

Bize Ulaşın!