Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

SUMITOMO İle Sürdürülebilir Verimlilik

Ulusal İnşaat tarafından projesi üstlenilen OSB projesinde kullanılan Sumitomo ekskavatörler, yüksek hızlı ve kapasiteli çalışma performansı, düşük yakıt sarfiyatı ve işletme maliyeti ile büyük avantajlar sağlıyor.

Türkiye’nin artan sanayi yatırımları ile birlikte ihtiyaç duyulan OSB projelerinde özellikle Marmara Bölgesi’nde büyük artış yaşanıyor. Bunlardan biri de Yalova’da devam eden OSB inşaatı. Proje yüklenicisi Ulusal İnşaat, hali hazırda devam eden inşaat sürecini önümüzdeki 2 yıl içerisinde tamamlamayı hedefliyor.

Çok geniş bir alana yayılan ve muazzam miktarda toprak hareketinin olduğu şantiyede, tüm altyapı çalışmaları Ulusal İnşaat tarafından yapılıyor. Kanalizasyon hatlarından yağmur tahliye sistemlerine, çevre düzenlemesinden yol ve iletişim sistemlerine tüm alt yapı ihtiyaçları proje kapsamında adım adım tamamlanıyor. Yoğun bir hafriyat ve toprak hareketi olan projede Ulusal İnşaat’ın tercihi ise Sumitomo ekskavatörler. Proje hakkında bilgi veren Ulusal İnşaat Şantiye Müdürü Halit Kalaycı, önemli bir endüstriyel alt yapı hizmeti sunduklarını ve bunun üstesinden gelecek bilgi birikim ve makine parkına sahip olduklarını belirterek yürütülen projede ekskavatör seçimine verdikleri önemi dile getirdi. “Projede çok geniş bir toprak hareket var. Topografi başladığımız nokta ile geldiğimiz hal arasında inanılmaz değişti. Elbette bu değişim yoğun bir çalışma demek. Her gün yüzlerce kamyon hafriyat taşınması demek. Bunun için de doğru makine parkı demek” diye konuşan Halit Kalaycı, ekskavatör seçiminde büyük özen gösterdiklerini kaydetti. Yüksek verimli, dayanıklı, düşük yakıt sarfiyatı olan ve işletme maliyeti düşük makine arayışına girdiklerini belirten Halit Kalaycı, “Sumitomo ekskavatörleri bu noktada rakiplerine göre önemli avantajlar sundu. Yakıt konusunda gerçekten çok yüksek performansa sahip makineler. Hızı ve kova kapasitesi de üretim sürecimize büyük katkı sağladı. Arıza duruşları neredeyse yok denecek kadar az oldu. Yaklaşık 2,5 yıllık süreçte şantiyede çok önemli bir görevi üslendi bu makineler. En önemlisi tüm bunların birleşimi olan işletme maliyeti gerçekten çok çok düşük seviyelerde oldu” dedi.

“Doğru Makine Seçimi İşinizi Kolaylaştırır”
Yıllardır sürdürdükleri benzer projelerde edindikleri en önemli tecrübelerden birinin doğru makine parkı seçimi olduğunu söyleyen Halit Kalaycı, “Yapacağınız işe göre en doğru makine parkını oluşturmanız gerekiyor. Burada sahip olma maliyeti elbette bir kriterdir ancak asıl bakılması gereken yapacağınız işe uygun, gerçek sahip olma maliyetidir. Doğru makine seçimi her zaman işinizi kolaylaştırır. Elimizde 50 ton ve 40 ton sınıfı Sumitomo ağır hizmet tipi ekskavatörler var. Bu makinelerin şantiyedeki kullanım amacı birbirinden farklı olmakla birlikte temel olarak alımlarında aynı kriterler gözetiliyor” şeklinde konuştu.

“Neredeyse Hiç Arıza Vermedi”
Proje hakkında detay bilgiler veren Ulusal İnşaat Şantiye Şefi Oktay Karakuş, geniş bir alanda sürdürülen çalışmaların koordineli ve hızlı bir şekilde devam ettiğini belirtti. Yaklaşık 20 milyon m3 toprak hareketi yaptıklarını belirten Karakuş, “Sumitomo ekskavatörleri arıza vermeyen, sorun çıkarmayan makineler oldukları için tercih ettik” dedi.

Projenin zorlu ve değişken koşullarda sürdürüldüğünü ifade eden Oktay Karakuş, yüksek tempoda çalıştıklarını ve bunun sonucu makine parkının veriminin çok önemli olduğunun altını çizdi. Duruş sürelerinin kendileri için önemli bir dezavantaj olacağını, bu nedenle makine seçiminde çok titiz davrandıklarını kaydeden Oktay Karakuş, “Öncelikle Sumitomoya teşekkür etmek istiyorum. İhtiyaç halinde servis hizmeti çok iyi ve hızlı. Yoğun bir tempoda çalışıyoruz. Makinelerimizin çok fazla arıza vermeyen makineler olması gerekiyordu. Sumitomo ile neredeyse iki buçuk yıldır çalışıyoruz. Neredeyse hiç arıza vermeden, büyük arıza vermeden çalıştık. Yoğun bir tempoda, sabah 7 akşam 9, yeri geliyor 10-11 gibi yoğun tempolarda, yağmur çamur demeden, yaz kış dönemlerinde çalıştık. Makinelerle ilgili herhangi bir sorun yaşamadık” diye konuştu.

Yüksek Performans ve Yakıt Verimliliği
Projenin farklı ve değişken zemin koşullarında yürütüldüğüne işaret eden Oktay Karakuş, makinelerin kazı sökü performansı ve yakıt verimliliğiyle ilgili memnuniyetini dile getirerek, “Ağır makine çalışmalarında ilk önce baktığımız şeylerden biri yakıt. Bizim burada kullandığımız makineler gerçekten verimli makineler. Gerçekten yüksek bir yakıt tasarrufu var. O yüzden memnunuz. Yakıt olarak, performans olarak diğer rakiplerine nazaran bizim için çok verimli bir şekilde çalışıyor. Fazla yakıtı çok sevmeyen makineler diyebilirim” dedi.

Oktay Karakuş, “Şu anda burada çalıştığımız zemin yeri geliyor yumuşak yeri geliyor sert zemin ama biz hep Sumitomo kullandık. Sadece örnek vermek gerekirse tırnaklarını değiştirmek mesela, bizim herhangi bir delici makine kullanmadan sert malzemeleri sökmemize olanak sundu. Günde yaklaşık makine başına 2500-3000 m3 hafriyat yüklüyoruz, kazı yapıyoruz. Bu gerçekten bizim için çok verimli bir çalışma oluyor. Yani özellikle sert malzemeyi de çok fazla zorlanmadan, zaman kaybetmeden sökebilmesi Sumitomoyu kullanmamızın önemli etkenlerinden biri” şeklinde konuştu.

“Operatörler memnun, herhangi bir şikayetleri yok. Gayet rahat ve konforlu bir şekilde çalışıyorlar. Sumitomo zaten operatör kısmı için konforu esirgememiş. O yüzden problem yaşamıyoruz” sözleriyle operatör konforuna ve memnuniyetine işaret eden Oktay Karakuş, “Dediğim gibi tüm bu etkenler bizim için Sumitomoyu seçmemizde yeterli etkenler” dedi.

Bize Ulaşın!