Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

TSM GLOBAL ve Markalarına Güveniyorlar

Türkiye’nin önde gelen demir çelik firmalarına 7/24 hizmet veren Eko İş Makinaları, sürdürmekte olduğu projelerde TSM Global markalarına güveniyor. Bünyesinde Sumitomo, Hyster ve Fuchs marka makineler bulunduran Eko İş Makinaları satış sonrası hizmetlerin önemine işaret ediyor.

Aralarında Kroman Çelik, Diler Demir Çelik, İzmir Demir Çelik gibi pek çok büyük demir çelik firması yanı sıra büyük endüstriyel tesis işletmelerinin yer aldığı geniş müşteri portföyüne sahip Eko İş Makinaları; yol bakımından tesis inşaatına, boru hattından, saha genişletmesine kadar pek çok işi aynı anda yapıyor. Firmanın çalışma alanları, yürüttüğü projeler ve makine filosu hakkında bilgi veren Eko İş Makinaları Yöneticilerinden Mesut Alkan, “Yaklaşık 150 adet iş makinasına sahip olan firmamız, 300’e yakın personelle 365 gün 24 saat hizmet vermektedir. İnşaat işi bizim işimiz. Her türlü kazı, düzenleme, fabrika saha içi çalışmalarını yapmaktayız. Uzun soluklu projelerde Türkiye’nin önemli işletmelerine hizmet vermekteyiz. Diğer alanlarda, günü birlik veya kısa süreli inşaat, hafriyat projelerinde yer almıyoruz” diye konuştu.

Hizmet verdikleri işletmelerin ağır sanayi olduğunu ifade eden Alkan, “Firmalar çok yoğun ve gerçekten ağır koşullarda çalışan firmalar. Örneğin fabrikalarda sürekli ağır vasıtalar çalışmakta. Bu nedenle fabrika içinde, sahada sürekli bir yenileme, düzenleme var. Yollarda, alt yapıda sürekli bir güncelleme yapılmakta” şeklinde konuştu.

“Kocaeli bölgesinde Kroman Demir Çelik, Diler Demir Çelik, Sıddık Kardeşler, Tos Çelik İzmir’de Habaş, İzmir Demir Çelik gibi işletmelere hizmet veriyoruz. İşimiz demir çelik sektöründe. Tamamen fabrikalara çalışıyoruz” diye konuşan Mesut Alkan, bu işletmelerin ihtiyacı çözümleri sunmak için oldukça geniş bir makine parkına sahip olmak gerektiğinin altını çizdi. Alkan, “Bizim müşterilerimizin fabrikalarında onlarca sabit çalışan makinamız var, bunun yanında elbette yedek makinamız da oluyor. Zaman zaman ihtiyaç artabiliyor. Bu durumda işletmelerden makine kaydırmalar da olabiliyor” dedi.

TSM Global’e ve Markalarına Güveniyoruz
Eko İş Makinaları olarak makine parklarında TSM Global’in temsilcisi olduğu Sumitomo, Hyster ve Fuchs marka makinelerin önemli bir yer tuttuğunun altını çizen Alkan, muhtelif tonajlarda makinelerinin olduğunu söyledi. Alkan, hali hazırda 17 adet Sumitomo ekskavatör, 16 tona kadar farklı tonajlarda 22 adet Hyster forklift yanı sıra yine farklı tonajlarda 6 adet de Fuchs endüstriyel ekskavatörlerinin filolarında bulunduğunu söyledi. TSM Global ve markalarına güvendiklerini kaydeden Mesut Alkan, “Makine parkımız geniş. Çünkü sirkülasyonu sağlamamız lazım. Biz bir makine arıza yaptı mı onu yatıramayız. Bir makineyi on beş, yirmi gün bekletemeyiz. 24 saat çalışan tesislerimiz var. Fabrikayı bekletemeyiz. Biz bunları yaptığımız sürece varız. Biz bunları yapıp, müşterinin ihtiyaçlarını karşılayamazsak zaten burada iş yapamayız. Bu noktada da gerek kurmuş olduğumuz alt yapımız, gerek TSM Global ve markalarına güveniyoruz” dedi.

Yürütmekte oldukları projelere de değinen Mesut Alkan, halen devam etmekte olan fabrika alt yapı inşaatı ile ilgili de bilgi vererek, “GEBKİM Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan inşaat alanı oldukça sert ve zorlu bir zemine sahip. Burada Sumitomo ekskavatörlerle kazı, sökü ve kırma işlemi yapmaktayız. Şu anda SH210LC-6, SH250-6 ve SH350LC-6 model üç ekskavatörümüz bu sahada faaliyet göstermektedir. Makinelerin performansından gayet memnunuz” diye konuştu.

Güçlü Kadememiz ve Satış Sonrası Hizmetlerin İşbirliği
Çok farklı markalara ve farklı iş kollarına ait makine parkları olduğuna işaret eden Mesut Alkan, bu makinelerin çalışır durumda kalması için geniş bir kademeye sahip olduklarını ifade etti. “Kendi kadememiz makinelerin hidrolik hortumundan diferansiyeline, torna işlerinden motor revizyonuna kadar pek çok işi kendi imkanlarıyla yapmaktadır. Duruş olmaması adına en önemlisi yedek parça tedariki konusu ve bu noktada yedekli bir sistem ile çalışmaktayız” dedi.

Makine alımında çeşitli kriterlerinin olduğunu ifade eden Mesut Alkan, “Dayanıklılık, yakıt verimliliği, arıza yoğunluğu, yedek parça tedariki, dışarıdan parça bulunabilirliği, en sonun da asıl konu geliyor, bazı durumlarda görmezden gelebildiğimiz yine de bizler için çok önemli olan yatırım maliyeti. Tüm bu konular makine tercihimizde etken. Öncelikleri değişmekle birlikte bizim için önemli kriterler bunlar” şeklinde konuştu.

TSM Global ile çalışmakta duydukları memnuniyeti dile getiren Mesut Alkan, iş ekskavatörlerin işlerinde önemli bir görev üslendiğini kaydederek bu konuya ayrı bir parantez açtı. “Ağırlıkla zorlu işlerde çalışan Sumitomo ekskavatörleri ile hızlı müdahale ve parça tedariki açısından memnunuz. Yakıt verimliliğini zaten hepimiz biliyoruz. Makinelerin yakıt sarfiyatları çok az. Makine verimliliği, sağlamlık, parça tedariki konularında sıkıntı yok. Yakıt deseniz benim için en avantajlı kısım, operatör konforu deseniz benimi için yine çok iyi. Sumitomoların ikinci el fiyatları da iyi” diye konuşan Alkan, işleri gereği çok yoğun çalıştıklarını ve bu süreci de kendilerine ayak uydurabilecek çözüm ortakları ile devam ettirdiklerini ifade etti.

Fatih Mandıralı / Formen
“Burada yapmış olduğumuz iş, mevcut inşaat alanının perdelerinin yapımı işidir. Bu sahada üç tane makinemiz var. Makinalarla, söküm ve kırım işi yapılmakta. Zemin sert olmasına rağmen makinelerden yüksek performans alıyoruz. Kırımda SH210LC-6 makinemiz var. Kırıcı çenesini SH350LC-6 ile besliyoruz. Makinanın performansı yakıtına göre çok iyi. Sökümde çok iyi. SH250-6 tesviyede çok ideal bir makine, tesviye için çok iyi. 210LC-6 ise kırıcıda, ara yerde, dar yerde bizim için çok kullanışlı. Makinaların konforu operatörler için çok iyi. Görüş açısı net, kameralar olsun, aynalar olsun çok net, çok iyi.”

İsa İşler / 7 Yıllık Operatör
“Daha önce birçok makinada çalıştık. Sumitomoyu gerçekten tercih ederim. Sumitomo konfor açısından, güç açısından gayet iyi. Sevdiğim bir makine. Çok rahat çalışıyoruz bu makinalarda. Makine büyük olmasına rağmen, tonajlı makine olmasına rağmen gayet hızlı. Geri ve yan görüş kameraları çok iyi. Aynaya bile gerek duymadan kullanabiliyoruz makinayı. Levyelerimiz gayet yumuşak, yormaz kesinlikle. En çok hoşuma giden şey birincisi operatör konforu ve serilik ikincisi güç. Yakıtı çok güzel, yakıt sarfiyatı düşük. Bence herkesin alıp kullanması gereken bir makine.”

Bize Ulaşın!