Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Asfen Enerjinin Tercihi FUCHS

Türkiye’de son 5 yıldır TSM Global tarafından pazara sunulan elleçleme ekipmanlarının önde gelen markası Fuchs, liman sektörünün güçlü şirketi Asfen Enerji’nin de makine parkındaki daimi yerini aldı. Asfen Enerji, uzun yıllar kiralık olarak tercih ettiği Fuchs’un elleçleme makinesiyle, 4 saatte 2.500 tonluk gemiyi yükleyebiliyor.

LİMAN İŞLETMECİLİĞİNDE kullanılan ekipmanlar geliştikçe, liman çalışmaları hız kazanmaya devam ediyor. Sektördeki büyük liman şirketlerinin tercih ettiği makine ve ekipmanlar da önemli bir referans olarak hızla yayılım gösterebiliyor. Bu firmalardan olan Asfen Enerji İnşaat Limited Şirketi, uzun yıllardır Alman menşeili Fuchs markasını tercih ediyor. Şirketin sahibi Özkan Özkanca ise bu tercihini ürün performansı ve operatör memnuniyeti kriterleriyle yaptıklarını belirtiyor. Biz de kendisiyle çalışmalarını ve kullandığı makineleri konuştuk:

Öncelikle firma geçmişiniz ve faaliyet alanlarınızdan bahseder misiniz?

1990’lı yıllarda maden sektörüne girerek Ataşehir Yeni Sahra’da yer alan taş ocağında çalışmalarımıza başladık. Merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın hayata geçirdiği Uydukent projelerinin devreye girmesinin ardından Gebze’ye taşındık. İşimizi daha da profesyonelleştirdik ve İstanbul asfalt fabrikalarının agrega teminlerini yaptık. Anadolu yakasının taş dolgularınını Kadıköy’den Pendik’e kadar biz gerçekleştirdik. Ardından ise güneş enerjisi sistemleri alanına yönelerek yatırımlarımızı devreye aldık. Bu kapsamda Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde GES’lerimiz yer alıyor. Öte yandan 360 Enerji adındaki firmamızla araç şarj istasyonları sektörüne de girdik. Lisansımızı da aldığımız bu iş kolunda, ağırlıklı olarak Ege Bölgesi’nde otoban ve restoran gibi alanlarda istasyonlarımız yer alıyor. Liman işletmesi iş kolumuzda ise ağırlıklı olarak Ambarlı Akçansa Limanı üzerinden çalışıyoruz.

Liman işletmesi çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

Ayda 50 bin ton seramik hammaddesini elleçliyoruz. Bu kapsamda Çanakkale Seramik, Bien ve Qua gibi büyük markalarla çalışıyoruz. Şile’den gelen malzemeler limanda hazırlanıp gemilere yükleniyor. 80 araçlık malı hazır ederek 4 saatte yükleyip gönderecek kapasitedeyiz. Yeni projemiz kapsamında da gümrüklü saha oluşturma çalışmalarımız sürüyor. Kocaeli bölgesindeki sahamızda kereste, kömür, kil elleçlemesi yapmayı planlıyoruz.

Liman sahalarında hangi iş makinelerini kullanıyorsunuz?

Liman elleçleme ekipmanlarıyla çalışıyoruz. Uzun süre kiralık olarak Alman Fuchs markalı elleçleme makinesini kullandık. Duyduğumuz memnuniyetten ötürü markanın Türkiye distribütörü TSM Global ile el sıkıştık ve parkımıza Fuchs MHL360 makinesini satın alarak dahil ettik. 3 metreküp hacimli makinemizle seri bir şekilde çalışmaya devam ediyoruz.

“Makinemiz günde ortalama 15 saat çalışıyor”

Fuchs MHL360 ne tür işler yapıyor?

Makinemizi karadan gemiye olan yüklemelerde kullanıyoruz. Limanımıza en küçük 1.700 ve en büyük 2.500 tonluk gemiler yanaşıyor. Fuchs’un rakipleri 7-8 saatte yüklerken, Fuchs ile 4 saatte yüklememizi tamamlıyoruz. Limanda gemi olmadığı zamanlarda ise stok yapmak adına makinemizi çalıştırmaya devam ediyoruz. Makinemizin ortalama günde 15 saat çalıştığını söyleyebilirim. 1 günde 6 bin ton mal yüklediğimiz zamanlar da oldu.

“1 günde 6 bin ton mal yüklediğimiz zamanlar da oldu”

Operatörleriniz makinenin hangi özelliklerinden memnun?

Uzun süre kiralık olarak kullandığımız Fuchs, operatörlerin memnuniyeti üzerine şirketimize satın alınarak kazandırıldı. Seri olması, hızlı çalışması, rakiplerinden çok üstün olan kabin konforu gibi özellikleriyle operatörlerimiz çalışmalarını sürdürüyor.

Servis ve bakım konusunda makineye yönelik izlenimleriniz neler?

Bugüne kadar çalıştırdığımız Fuchs markalı elleçleme makineleri ile hiçbir arıza yaşamadık. Bu noktada markanın distribütörü olan TSM Global’in yaygın ve hızlı müdahale eden servis ağının da büyük etkisi var. Bu kapsamda kendilerine güven duyuyoruz.

TSM Global’den yeni makine alımları yapacak mısınız?

Yakın zamanda gemilerin içerisinde temizlik yapacak olan Yanmar mini ekskavatörü alımı yapacağız. Ayrıca çalıştığımız diğer bir liman olan Haydarpaşa limanı için lastikli elleçleme makinesi alımı da planlıyoruz. TSM Global’in geniş bir ürün gamı bulunuyor. Asfalt finişerinden kaya kamyonlarına kadar tüm ihtiyaçları giderebilecek bir yelpaze sunuyor. Bu kapsamda Alemdağ’da kurmayı planladığımız geri dönüşüm tesisi için de TSM Global’den kamyon alımı yapmayı planlıyoruz.

TSM Global FUCHS, Hyster ve Mafı satış yöneticisi ahmet karagöz: “Sektörde 30 bin saate gelip arıza çıkarmayan FUCHS çalışıyor

TSM GLOBAL şirketinde Fuchs, Hyster ve MAFI markalı ürünlerin satış yöneticisi olan Ahmet Karagöz, dergimize yaptığı açıklamalarda Fuchs’un kapasitesini yeni modellerle artırmaya devam ettiğini belirtti. Karagöz, “Avrupa pazarında 3 büyük liman elleçleme makinesi markasından birisi olan Fuchs’un kıta pazarında yüzde 34’lük payı bulunuyor. Ülkemizde ise 15 yıldır satışa sunulan markamız, son 5 yıldır TSM Global distribütörlüğünde önemli bir ivme yakaladı. 90 tona kadar olan markanın kapasitesi, 140 tonluk makinenin de eklenecek olmasıyla daha da artacak. Biz de bu yeni ürünü önümüzdeki süreçte Türkiye’deki müşterilerimize sunacağız” şeklinde konuştu.

Fuchs’un üretim mantığına da değinen Karagöz, “Ürünlerini Almanya’da üreten Fuchs, seneye 135. yılını kutlayacak. Fuchs butik bir firma olduğu için işçilik çok önemli. Her makine özenle üretiliyor. Nasıl ki ayakkabıda handmade versiyonlar vardır, Fuchs’u da öyle düşünebilirsiniz. Fabrikada seri üretim yapıp müşteriye göndermiyor. Her makineyle ayrı ilgilenip, senelik kota kapsamında sindire sindire üretim gerçekleştiriyor. Bu da kaliteyi beraberinde getiriyor” ifadelerini kullandı.

ASIL İŞİ HURDA GERİ DÖNÜŞÜM

Fuchs’un özellikle hurda geri dönüşüm çalışmalarındaki elleçleme performansıyla öne çıktığını belirten Karagöz, “Geri dönüşüm sektöründe ilk sıradayız. Artık liman sektöründe de söz sahibi olmaya başladık. Bu kapsamda rakip markaları kullananların, Fuchs’u tercih etmeye başladığını görüyoruz. Bu tercihte makinemizin seriliği ve sağlamlığı öne çıkıyor. 30 bin saate gelmiş olup arıza vermeyen makinelerimiz halen sektörde kullanılıyor. Operatörler ise lüks bir otomobil konforunda Fuchs’un kabini içerisinde çalışabiliyorlar. Öte yandan orman ürünleri sektöründe de tercih edilmeye başladık” dedi.

ASFEN ENERJİ FUCHS İÇİN ÖNEMLİ BİR REFERANS OLDU

Açıklamalarında Fuchs MHL360 teslimatı gerçekleştirdikleri Asfen Enerji şirketine de değinen Ahmet Karagöz, “Asfen Enerji ve şirket kurucusu Özkan Bey bizim için çok özel birisi. Aynı zamanda liman sektöründeki kilit isimleri arasında geliyor. Kullandığı üründen duyduğu memnuniyet, diğer liman şirketlerine de referans oluyor ve müşteri tercihlerini belirliyor” şeklinde konuştu.

Forum Makina – İş ve İnşaat Makineleri Dergisi – Sayı:144 S:32-33-34

Bize Ulaşın!