Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

50 Yıllık Tecrübe Sumitomo ve Yanmar Dedi

TSM GLOBAL bünyesinde bulunan dünya devi markalar Yanmar ve Sumitomo ekskavatörleri, zorlu çalışma koşullarında gösterdiği yüksek performansı ile ülkemiz şantiyelerinin vazgeçilmezi olmaya devam ediyor.

Manisa ve ilçeleri başta olmak üzere Ege Bölgesi’nde faaliyet gösteren Özsayanlar Hafriyat, yeni yatırımlarında yine TSM GLOBAL markalarını tercih etti. Daha önce bünyesinde bulunan 4 ton sınıfı Yanmar ViO38-6 mini ekskavatörlerine ek yatırımlarına devam eden Özsayanlar Hafriyat, makine parkını Sumitomo SH80BS-7 ekskavatörle güçlendirdi. Firma Genel Müdürü Mesut Sayan bir aile şirketi olarak uzun yıllardır sektörde olduklarını ve bu köklü geçmişi yaptıkları yeni yatırımlarla güçlendirdiklerini ifade etti. Firmanın kurucusu babası Enver Sayan olduğunu belirten Mesut Sayan, kendisinin ikinci nesil olarak firmayı devam ettirdiğini ve oğlu Mustafa Sayan’ın da üçüncü kuşak olarak işleri sürdürdüğünü belirtti. Mesut Sayan “Manisa Ahmetli’den Turgutlu’ya, Salihli’den Seferihisar’a, Ödemiş’ten, Bandırma’ya kadar uzanan bir alanda, zemin-tesviye işleri, Orman Bakanlığı’na bağlı olarak orman saha tensil işleri, temel kazım işleri, dolgu işleri, bağ arası damlama sistemleri, zeytin ağaç dikim ve söküm işleri, kanal açma ve kanal temizliği, alt yapı taahhüt işleri gibi geniş bir alanda hizmet vermekteyiz. Aile şirketiyiz. Tüm ekibimiz ailemizden bireylerden oluşmakta” diye konuşan Mesut Sayan, şirketin babadan oğula oradan da üçüncü kuşağa geçtiğini söyledi.

50 Yılı Aşan Tecrübenin Tercihi
“Babadan devir aldığımız bu işi 3 kuşaktır devam ettiriyoruz ve devam da ettireceğiz. Makine parkurumuzu kısa süre önce TSM GLOBAL ile yenilemeye başladık. Yanmar ViO38 ile başladığımız yenilenme sürecine Sumitomo SH80BS-7 ile devam ettik. TSM GLOBAL İzmir Bölge Müdürlüğü ile iletişimde kaldığımız süreçte, satış ekibinden, servis ve yedek parça ekibine kadar tüm ekibe teşekkürlerimizi iletiyoruz. Zaten memnun kalmasak, kendimizi bir aile gibi hissetmesek ilk yatırımımızdan sonra ikinci makineyi tercih etmezdik. Çok hızlı bir operasyon ile makine sahamıza indi. Bunu da ayrıca belirtmek isterim” diye konuşan Mesut Sayan, tecrübe ve birikimlerinin bu yatırımda kendilerine ışıt tuttuğunun altını çizdi.

Sayan, “İmajımızı Zedeleyecek Makine Tesise Giremez!”
Mesleklerine büyük saygı duyduklarını ve bu işi severek yaptıklarını kaydeden Mesut Sayan, geniş bir aile olmanın ötesinde yaptıkları işle bilinen ve tanınan bir aile olduklarının üzerinde durdu. “Bölgeden bilinen eski bir aileyiz. Bu sebeple kendi adımıza, sorunlu makinalar ile gölge düşüren bir konuma düşmek istemeyiz. Bu nedenle hem sorunsuzluğu hem de yakıt tasarrufu ile öne çıkan Yanmar ViO38-6 ile çalışmalarımızı bir düzeye getirdik. Akabinde makine parkımızı Sumitomo SH80BS-7 ile daha da güçlendirdik. 2023 yılı bizim için zorlu bir yıl olsa da yeni yıl için daha da güçlenerek sahamıza yeni makinalar indirmek istiyoruz. Bu nedenle de desteklerini hiç çekmeyen TSM GLOBAL ailesine teşekkürlerimizi iletiyoruz” şeklinde konuşan Mesut Sayan geleceğe umutla baktıklarını belirtti. Sayan, “Bölgedeki yerimizin önemli olduğunu düşünüyoruz. Hem konum olarak hem de yapmış olduğumuz iş kolları ile bölgede ciddi düzeyde katma değer sağlıyoruz. Türkiye hepimizin ve kalkınmak için daha çok çaba sarfetmeliyiz” dedi.

“Bakım Maliyetleri ve Yakıt Verimliliği Önemli”
Makine yatırımı sürecinde pek çok farklı markayı değerlendirdiklerini ancak sonunda Yanmar ve Sumitomo markalarında karar kıldıklarını belirten Sayan, yatırım sürecinde kendileri için en önemli kriterin bakım maliyetleri ve yakıt verimliliği olduğunun üzerinde durdu.

Yatırım süreci ve TSM GLOBAL ile olan çok kısa zamanda gelişen yakın ilişkilere değinen Mesut Sayan; “Bizim gibi gelişmekte olan firmalar için öncelik yakıt ve bakım maliyetlerindeki ekonomiklik. Bizleri bu açıdan destekleyen makine aldığımızı makinalarımız değiştirdikten sonra daha net fark ettik. Bu nedenle de bölgede bizi ziyaret eden eşimize dostumuza ve bu yolda beraber yürüdüğümüz diğer sektör arkadaşlarımıza da TSM GLOBAL ailesini tavsiye ediyoruz. Birlikteliğimiz yeni olabilir ama uzun yıllara dayanan bir işbirliği köprüsü kurduğumuzu düşünüyoruz. TSM GLOBAL Büyük bir firma ve dünyanın önemli markalarını Türkiye pazarına kazandırıyor. Bizler de bu tablonun bir parçası olmaktan gururlu ve mutlu olduğumuzu belirtmek isteriz.

Hedeflerimiz büyümek bu nedenle görüş desteği de alıyoruz. Temaslarımızı kesmediğimiz TSM GLOBAL ailesi ile hem sektörün gidişatı hem de pazarın getirdiği yenilikleri düzenli olarak görüşmelerimizde tartışıyor ve fikir birliği sağlıyoruz. Bizlerin perspektifine yeni kan katan böyle bir firmaya karşı bağlılıklarımızı arttırmak da bizim manevi borcumuzdur” dedi.

Makinelerin performansına da değinen Sayan, düşük yakıt sarfiyatı ve performansın yanında operatör konforu ve güvenliğinin kendilerini motive eden bir diğer unsur olduğuna işaret etti. “Yanmar ve Sumitomo kullanmaktan çok memnunuz. Kabin konforu, levyeler, iç yalıtım, yürüyüş sistemlerindeki güç bizi çalışırken motive ediyor.  Korkmadan çekinmeden, dev markaların gücünü arkamıza alarak çalışmanın konforunu yaşıyoruz açıkçası. Bize makine soranlar çok oluyor. Modern tasarımlı makinalarımız gören herkesin büyük dikkatini çekiyor. Hemen ilgi odağı oluyor. Bu da bizim için ayrı bir mutluluk” diye konuştu.

Babaları ile duydukları gururu dile getiren Sayan, “Babam gençliğinden beri bu sektörde, ben de bu işin içinde büyüdüm diyebilirim. Kendisi yarım asırdan fazladır dünya üstünde değişimin bir parçası olmaya devam ediyor. Alt ve üst yapılarda, temel kazma ve dolgu işlerinde bizlerde babamın bilgi ve tecrübesine dayanarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

“Yeni Nesil Çok Şanslı”
50 yılı aşkın süredir sektörde olan ve bugün 85 yaşına ulaşan Enver Sayan geçmiş yıllarla günümüzü karşılaştırarak şimdiki gençlerin çok şanslı olduklarını söyledi. İlerleyen yaşına rağmen işinin başında olan Enver Sayan, her gün yürütülen çalışmaları yerinde görmek için firmanın yolunu tutuyor. “Yeni nesil çok şanslı. Bizim zamanımızda bu makinalara kullanmayı bırak, görme şansımız bile yok denecek kadar azdı” diye konuşan baba Sayan yaptıkları yatırımın önemine işaret ederek çevreye saygılı olmaları gerektiğinin altını çizdi.  Enver Sayan “Bizler çağa ayak uydurmak ve gelecek nesillere daha temiz bir dünya bırakmak için düşük yakıt sarfiyatlı Yanmar ViO38-6 iş makinamızı alarak TSM GLOBAL ile tanışıklığımızı başlattık. Kısa sürede yakıt avantajını fark ettik ve yenisini almanın planlarını oğlum ve torunum ile yaptık. Kısa süre önce de Sumitomo SH80BS-7 ekskavatörü tesisimize soktuk” şeklinde konuştu. Enver Sayan çevreye duyarlı olunması gerektiğini ve bunun için çaba sarfetmenin önemli olduğunun üzerinde durdu. “85 yaşındayım hala çalışıyorum. Ofisimize düzenli olarak gelirim işin başında durmaya çaba sarfederim. Artık bu işten öte benim için bir alışkanlık, nasıl yemek yiyoruz akşam yatıyoruz. Bu iş benim hayatımın bir parçası olmuş kopmam mümkün değil. Bu sakallarımızı kolay ağartmadık. Ellerimiz parçalanırdı çalışırken. Şimdi çok kolay her şey” diye konuşan Enver Sayan TSM GLOBAL ile sürdürdükleri işbirliği ve satış sonrası hizmetlerden duyduğu memnuniyeti dile getirerek yetkililere teşekkür etti.

Bize Ulaşın!