Skip to content Skip to footer

Machine Monitoring System

24/7 Round the Clock Remote Monitoring and Security

Sumitomo Machine Monitoring System is a user-friendly management tool based on equipment and that brings the telematics and GPS technologies together. The machine monitoring system shall ensure on-time and reliable machine operation, plus operational information, and it shall help preventing theft with its 24-hour monitoring and geo-location reporting capabilities. With the Sumitomo machine monitoring system, you can remotely monitor, track and record the location, operating performance, operating status and periodic maintenance requirements of your machine. You may also take daily, weekly, monthly and annual reports so you can better manage your business requirements and your other assets and investments.

Minimizes Equipment Maintenance Times

Sumitomo machine monitoring system monitors and records both routine and greater (regular, wide, long term) service intervals for your machines, and thus it provides better flexibility and control when you are planning the maintenance procedures. It also allows you to be more proactive in case of any potential malfunction. A warning message is displayed on the screen of the machine and a warning is automatically sent to you by e-mail when any error code (DTC) is detected.

You May Monitor Your Investment on Equipment

SThe Sumitomo machine monitoring system offers a range of security measures to protect your equipment against damage or theft. The system visually maps the machine locations on the internet. If a running machine moves away from the specified work area (if its geographical location changes), a system warning is sent and the system switches into monitoring mode. Machine operation is limited.


What can we monitor with the Sumitomo Machine Monitoring System (G@NAV)?
     • Machine location
     • Geo-location reporting and moving out of operating area functions
     • Real (current) fuel consumption
     • Fuel levels
     • Reading of machine operating hours
     • Radiator water temperature
     • Fleet operation
     • Attachment operating hours
     • Service maintenance reminders
     • DTC fault code information

TSM GLOBAL Turkey Makina Sanayi ve Ticaret A.Ş.,  Türkiye ve komşu ülke pazarlarında artan taleplere bağlı olarak, SUMITOMO İŞ MAKİNELERİ‘nin yeni yapılanması sonucunda yüzde 80’ı yabancı, yüzde 20’u Türk ortaklı yapıyla kurulmuştur. TSM GLOBAL Turkey, 2014 yılı itibari ile faaliyetlerine hızlı bir şekilde başlamış ve Japonya SUMITOMO iş makinaları (Paletli Ekskavatörler ve Asfalt Sericiler) başta olmak üzere, alanlarında küresel markalar olan İsviçre menşeili AMMANN Asfalt ve Toprak Sıkıştırma Makineleri, Amerika menşeili HYSTER forklift ve istif makineleri ile liman makineleri, Japonya menşeili YANMAR mini ekskavatörleri ve yükleyicileri, Almanya menşeili FUCHS endüstriyel ekskavatörleri, İtalya menşeili CARER akülü forkliftleri, İtalya menşeili IMER Access personel platformları, İspanya menşeili MTG tırnak ve aşınma sistemleri ve Malezya menşeili Petronas ARBOR motor ve hidrolik yağlarının satış ve satış sonrası hizmetlerini yürütmektedir.

Genel Müdürlük ve İstanbul Bölge Müdürlüğü yanı sıra Ankara, İzmir, Adana, Antalya, Trabzon, Diyarbakır, Bursa bölge müdürlükleri ile yaygın ve etkin bir satış ve satış sonrası hizmetler ağı kurarak, Türkiye’nin ve bölgenin en verimli, karlı, kaliteli, değer katan ve en iyi çözümler üreten istif, iş ve inşaat makineleri şirketi olmak misyonu doğrultusunda yapılanmasını hızla tamamlamıştır ve her geçen gün büyümesini sürdürmektedir.

TSM GLOBAL, Türkiye’nin yanı sıra Gürcistan, Azerbaycan, Türkmenistan, Kırgızistan ve Özbekistan pazarlarının satış ve satış sonrası bayi dağıtım kanallarının yönetiminden de sorumludur.

TSM GLOBAL ortalama 22 yıl sektör tecrübesine sahip, genç ve dinamik ekibi ile çok kısa bir zaman içerisinde bölge müdürlükleri ve sayısı 30 ‘u aşan satış ve servis bayileri ve 50 ‘den fazla gezici servis aracı ile tüm Türkiye sathında mevcut ve potansiyel müşterilerine hizmet vermektedir.

Misyonumuz
“Türkiye’nin ve bölgenin en verimli, karlı, kaliteli, değer katan ve en iyi çözümler üreten iş ve istif makineleri şirketi olmak”

Vizyonumuz
“İş ve istif makineleri konusunda müşterilerin ilk tercihi olan en bilinir, güvenilir ve çevreci şirketi olurken bölgesel güç oluşturmak”

Şirketimiz genel kataloğunu buradan indirebilirsiniz.

Quick Contact Form

    Contact Us!