Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Elleçleme Sektörü Uzmanı FUCHS TSM GLOBAL Gücü İle Türkiye‘de

125 yıllık Alman malzeme elleçleme ustası FUCHS, Nisan 2017 tarihinden itibaren Türkiye ve çevre ülkeler tek yetkili distribütörü olarak TSM GLOBAL firmasını seçti. Geçtiğimiz günlerde yapılan imza töreni ile resmen başlayan TSM GLOBAL ve FUCHS iş ortaklığında en önemli tercih noktası TSM GLOBAL‘in yaygın ve kesintisiz satış sonrası hizmet anlayışına dayalı olarak kurulmuş olan servis ve yedek parça lojistik ağı oldu.

Günümüzde Terex firmasına bağlı olarak faaliyetlerine devam etmekte olan FUCHS firması 1888 yılında Almanya‘da kuruldu ve limanlardan açık sahalara hemen her yerde ilk akla gelen materyal elleçleme (yüksek ve derin yükleme-boşaltma-istifleme ve besleme) makineleri oldu. Dünya da adı tam anlamı ile bir efsane haline gelmiş olan FUCHS dayanıklılığı ile biliniyor.

Yüksek boşaltma, istifleme işlerinde özellikle limanlardaki hurda metal malzemeler ve dökme yüklerin (tahıl-kömür-klinker vb) çok hızlı ve mutlaka kesintisiz bir şekilde bir noktadan diğerine veya bir araçtan diğerine aktarılması gerekir. Bu işlemler yerine ve malzemelere göre, derine inmeyi, uzanmayı, çekmeyi ve yüksek istiflemeyi gerektirdiği için makine üzerinde çok ciddi stresler oluşur. Bu sebeple bu işleri yapacak makinelerin standart inşaat ekskavatörlerinden farklı olarak çok daha özel dizayn ve daha dayanıklı bir yapıda olmaları gerekir. Aksi takdirde arıza sebebi ile yaşanacak duruşların maliyetleri çok çok yüksek olmaktadır.

İşte FUCHS kurucuları ve mühendisleri bu ihtiyacı görerek, ürettikleri makinelere, patentli özellikler geliştirerek dizayn ettiler ve son derece kaliteli bir üretim gerçekleştirmeye başladılar. 1950‘lere gelindiğinde, FUCHS markası dünyanın en meşhur elleçleme ve istif ekskavatörü haline gelmişti.

1970’li yıllarda, FUCHS mühendisleri uzun araştırma ve geliştirme çalışmalarından sonra hidrolik olarak yükselebilen ve aynı zamanda ileriye doğru çıkabilen operatör kabinini geliştirdiler ve patent aldılar. Bu kabin sayesinde operatör istediği yüksekliğe çıkabiliyor ve ileriye doğru uzanarak, yükleme-boşaltma yaptığı yeri çok daha iyi görebiliyordu.

FUCHS ürünlerini geliştirmeye devam ederken, standart bir ekskavatör (kazıcı) alt yürüyüşü veya üst kule dönüşünü alıp kullanmak yerine tamamen yapılan işe özel ve kendi dizayn ettiği yapıları kullanmaya özen göstermiştir. Bunun neticesinde FUCHS ismi efsane haline gelmiş ve tüm liman işletmelerinde, ağaç sanayisinde, hurda elleçlemede ve endüstriyel tesislerde ilk tercih edilen markalar arasına girmiştir.

Hem tamamen elektrikli hem de düşük emisyonlu dizel motor seçenekleri ile çok ciddi enerji tasarrufuna sahip FUCHS elleçleme makineleri, Türkiye’de artan liman yatırımlarında, gemi yükleme ve boşaltmalarda, tomruk ve ağaç sanayi yatırımlarında, hurda materyallerin geri dönüşümünde ve her geçen gün artan kentsel dönüşüm işlerinde, ekonomik çözümleri ile ülkemiz ekonomisine katkı sağlayacaktır. FUCHS özellikle liman aplikasyonlarında ve dünyanın en büyük hurda ithalatçısı ve işleyicilerinden biri olan ülkemizde sektörün gelişimine de büyük destek sağlayacaktır.

Bize Ulaşın!