Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

HYSTER İle 24 Saat Kesintisiz Çalışan Depolar

Türkiye tek yetkili distribütörü TSM GLOBAL‘in ülke çapında bölge müdürlükleri, yerleşik ve gezici servis ağı ile 7/24 aralıksız profesyonel hizmet sağlamakta olduğu Amerikan Hyster forklif ve istif makinelerinin “Depo Çözümleri Bölümü” yetkilileri, 24 saat aralıksız çalışan bir depodaki başlıca zorlukların ne olduğunu ve bunların doğru ekipmanlarla nasıl ortadan kaldırıldığını bize anlatıyorlar.

– Ürünler depoya ulaştığında, ürünlerin hızla içeri alınıp kamyonların boşaltılmaları gerekiyor. Hyster ürünleri bu konuda nasıl yardımcı oluyor?
Özellikle bir kamyondan alıp başka bir kamyona aktarma sırasında hız son derece önemli. Paletli ürünlerin kamyon veya römorklardan ambarın doğru bölümüne veya göndermek üzere diğer kamyonlara mümkün olduğunca hızlı ve güvenli şekilde taşınması gerekiyor.

Hyster, alım ve boşaltma noktalarında kamyonların boşaltılması ve yüklenmesi ve bir taşıma aracından başka bir taşıma aracına yük geçişi işlemleri gibi yoğun kullanımlar için RP2.0-2.5N Rider Forklifti geliştirdi. Hyster’ın tanımlayıcı özellikleri olan güvenlik ve hız ile birlikte son derece güvenli bu yeni forklift yükleme ve boşaltma yapmak için en hızlı ve en uygun yöntemlerden biridir.

Tek bir tuş yardımı ile operatörün oturmasını veya dik durmasını sağlayan yeni bir koltuk tasarımına sahip bu ürün platformlu forklifte oranla daha kompakttır ve dar alana sahip yoğun depolar için idealdir.

– Sınırlı alandan bahsettiniz, Hyster bu zorluğu aşmak için kullanıcıya nasıl yardımcı oluyor?
Alan çoğu ambar için önemli bir unsur ve bunun sonucunda kullanılabilir alandan maksimum seviyede yararlanmak için dar koridorlar ve bina yüksekliği izin verdiği ölçüye kadar raflar oluşturuluyor.

Yeni Hyster RP2.0-2,5N forklift sağlamlığı ve uzun süre kullanılabilirliğini korurken yalnızca 1118 mm gibi son derece dar bir dönüş alanına sahip olduğu için oldukça kompakt bir çözüm sağlıyor.  Hyster depo ekipmanları kısa ve uzun mesafelerde kullanım için uygun modellerle farklı depo ortamları için hem yoğun hem de aralıklı kullanıma uygun seçenekler sunuyor.

Hyster alanın gerçekten sorun olduğu depolar için iyi ve kesin bir çözüm olabilecek belirli kompakt seçeneklere sahiptir. Daha kısa mesafeli kullanımlarda yaya kumandalı 1.6-3.0 Ton kapasiteli P1.6 – 3.0  modelleri kullanılmaktadır.

Sınırlı alan ve yüksek kapasite gereksinimlerine sahip uygulamalar için ise Hyster farklı sayıda çevik, kompakt elektrikli forklift seçeneği sunmakta. Örneğin Hyster 5,5 ton a kadar J1.3-5.5XN-T Serisi Elektrikli Forkliftleri ile mükemmel manevra olanağı sağlayan sıfır dönüş yarıçapına sahiptir modelleridir. Sürücü forklifti olduğu yerde döndürebilir ve 3.053 mm ‘ye kadar dar koridorlarda çalışmasını sağlayabilir. Buna ek olarak Hyster Çok Dar Koridor (VNA) istif makineleri ile daha dar koridorlarda paletleri toplayıp istifleyerek uzun süre yüksek hızlarda çalışmaya uygundur, Hyster’in VNA leri 17 metre yüksekliklere kadar çeşitli ölçülerde bir çok paleti istifleyebilme kabiliyetine sahip çok özel modelidir.

– Yeni ürünlerin pazardaki diğer modellerden farkı nedir?
Malzeme taşıma sektöründe en önemli unsur çalışma süresidir. Forkliflter özellikle lojistik ve taşıma sektörü, üretim sektörü, toptancı ve perakendeciler gibi  yoğunluk gerektiren sektörlerde kullanılır. Sürekli olarak sıkı şekilde çalışabilmeleri için sağlam ve aynı zamanda ekonomik olmaları gerekir. En yeni ve dayanıklı Hyster P1.6-2.2 transpaletleri özellikle uzun mesafeler boyunca taşınması gereken ürünler ve yoğun kullanım için tasarlanmıştır.

Hyster forkliftleri son derece zorlu koşullarda test edilmiştir ve tam yük altında 200.000’in üzerinde döngü ile test edilmiştir. Bu toplamda 450 milyon kiloya denk gelmektedir. Bu değer, yoğun depo sektörü için bile oldukça fazla bir yüktür.

Önceki modellere oranla ürünlerin taşınması ile ilgili üretkenlik yüzde 25 ‘e kadar artmıştır. Özel Intelligent Lift™ seçeneği operatörlerin bir paleti akıcı ve kolay bir hareketle kaldırıp rahat bir şekilde taşıyabilmelerini sağlar, bu şekilde 8 saatlik vardiyalarda 45 dakikaya kadar zaman kazandırır, bu özellikle son derece sıkı terminleri yerine getirirken büyük önem taşır.

– Kaldırma operasyonları için kullanılabilecek en iyi ekipman hangisidir?
İstif araçları depo ekipman filolarının temelini oluşturur ve malların depolanması, istiflenmesi ve paletlerin yüksek hızda taşınması için en önemli araçlar bunlardır. İstif araçlarının palet taşıma hacmini optimize edebilmesi için maksimum güvenilirlik ve sürücü üretkenliği son derece önemlidir.

Hyster Yeni R1.4-2.5 Reach-truckları Saniyede 0,8 metre kaldırma hızı ile yükleri 12,75 metreye kadar kaldırmak üzere tasarlanmıştır. Kolayca kontrol edilebilen ve koridorlarda üstün manevra kabiliyeti sağlayan araç, sürücü performansını optimize eder. Daha az detay barındıran özellikleri ile zaman tasarrufu sağlar. Örneğin Kamera, Yükseklik Seçici ve göstergesinin yanı sıra lazer görsel konumlandırma sistemi operatörün çatalları farklı yüksekliklerdeki konumlandırmasını kolaylaştırır.

– Toplama operasyonları için zaman çok önemlidir ve operatör için oldukça yorucu olabilir, Hyster bunu nasıl çözüyor?
Ürünlerin hedeflenen toplama sürelerinden önce taşınması için alım hızı ve istif makinası güvenilirliği son derece önemlidir. Kullanımı kolay kontrolleri ile Hyster Lo2.0-2.5 düşük seviyeli sipariş toplayıcı belirli alım performansını iyileştirmek için tasarlanmıştır. Bu şekilde ürünlerin ve yüklerin maksimum makine güvenilirliği ile operasyon için uygun yüksekliğe yerleştirilmelerini sağlar.

Hyster Lo2.0-2.5  ergonomiyi, enerji verimliliğini ve güvenilirliği birleştiren akıllı tasarımı mükemmel toplama süreleri ile düşük operasyon maliyeti elde edilmesini sağlar. Geniş platform, kolay çalıştırma/durdurma erişimi ile operatöre daha geniş alan sağlarken, hız kontrolü operatörün araca binmeden bir sonraki alım noktasına ulaşmasını sağlıyor. Bununla birlikte zamandan tasarruf etmek için ‘ürün-insan’ uzaklığının uygun olması ve minimum hareket gerektirmesi de önemli bir özelliktir.

– Operasyon yöneticileri uygulamaya özel ihtiyaçları karşılamak üzere doğru ekipmanları nasıl seçiyor?
Malzeme taşıma ekipmanlarını seçerken doğru karar verme sürecini desteklemek üzere Hyster depo simülasyon yazılımı, depo içi trafik sorunlarını hesaba katarak hacmi hesaplayabiliyor ve operasyon için en verimli düzeni yapılandırabiliyor. Mevsimsel taleplerle başa çıkmak üzere simülasyon desteği ile doğru tipte ve sayıda forklift belirlenmesine yardımcı olabiliyoruz.

Buna ek olarak Hyster® Tracker kablosuz Erişim İzleme Sistemi üretkenliği güçlendirmek üzere tasarlanmıştır. Önemli performans verilerinin izlenmesi için kullanılabilir ve kablosuz izleme teknolojisi ile depo ekipmanlarının performansı ve kullanımını izleyerek rapor verir.

Hyster ekipmanları günlük depo planı için son derece önemli bir rol oynar ve dünyanın dört bir yanında titizlikle seçilen yerel distribütör ortaklarının oluşturduğu bir ağ ile desteklenir.

Bize Ulaşın!