Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

İzmir Mermer Fuarı’nda TSM GLOBAL Rüzgarı

Bu yıl 25.’si düzenlenen İzmir Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’na katılan TSM GLOBAL standında sergilediği SUMITOMO ekskavatör ve HYSTER forkliftleri ile “ocaktan limana” sunduğu çözümleri büyük ilgi gördü.

Japon devi Sumitomo’nun SH350LC-6, SH370LHD-6, SH490LHD-6 MASS ve SH510LHD-6 MASS modelleri Türkiye’deki mermer ocaklarında en çok tercih edilen modeller olarak ön plana çıkmaktadır. Büyük çaplı ocak işletmelerinde, 72 tonluk SH700LHD-5 MASS modeli kullanılırken sektördeki büyümeye paralel olarak bu tonaj sınıfındaki talepler de giderek artmaktadır. Yine bir dünya markası olan Amerikan Hyster ise mermer ocakları ve fabrikalarda 3-5.5 ton kaldırma kapasiteli dizel ve akülü forkliftleri, liman-depo alanları ve blok istif sahalarında ise 32 ton ve 16 ton kaldırma kapasiteli ağır tonajlı forkliftleri ile sektöre hizmet vermektedir.

Müşteri Memnuniyet Birinci Önceliğimiz
İzmir Mermer Fuarı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan TSM GLOBAL İş Makinalarından sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Burak Ertuğrul, pazarda yaşanan daralmanın rekabeti arttırdığına dikkat çekerek TSM GLOBAL olarak bu yeni pazar şartlarına göre organize olduklarını ve müşterilerine en avantajlı ve en iyi hizmeti sunma anlamında yatırımlarını sürdürdüklerini dile getirdi. Müşterilerin daima yanında olduklarını ifade eden Ertuğrul, “İzmir Mermer Fuarı bizler için müşterilerimizle bir araya geldiğimiz önemli bir etkinlik. Bu sene de mermer sektörüne yönelik ürünlerimiz ile fuardaki yerimizi aldık. Fuar süresince müşterilerimizden büyük ilgi gördük ve bu durum bizleri fazlasıyla memnun etti diyebilirim. Temsilcisi olduğumuz Japon devi Sumitomo’nun ürün kalitesi ve TSM GLOBAL olarak sunduğumuz kusursuz hizmet politikası, başta mermer ve madencilik sektörü olmak üzere hizmet verdiğimiz tüm sektörlerdeki müşterilerimiz tarafından yüksek memnuniyetle karşılanmaktadır” dedi. Müşteri memnuniyetinin birinci öncelikleri olduğunun altını çizen Burak Ertuğrul, başarılı bir fuar geçirdiklerini ifade etti.

Daima En İyi Satış ve Satış Sonrası Hizmeti Vermeyi Hedefliyoruz
TSM GLOBAL forklift, istif ve liman ekipmanlarından sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Can Demirel, Hyster markasının geniş ürün grubunun bilinen ve tercih edilen ürünler olduğunu söyleyerek fuarda sergiledikleri forkliftlerin donanım ve özellikleri ile mermer sektörünün taleplerine tam olarak cevap verdiğini ifade etti. “TSM GLOBAL olarak her zaman en iyi satış ve satış sonrası hizmetleri vermeyi hedefleyen bir ekibe sahibiz ve bu yolda çok emin adımlarla zirveye doğru ilerliyoruz. Özellikle mermer sektörü gibi katma değeri yüksek bir pazarda faaliyet gösteren müşterilerin elbette en büyük talepleri sorunsuz makine ve sorunsuz satış sonrası hizmetler. Biz Hyster markamızla yüksek performanslı, dayanıklı ve düşük yakıt sarfiyatına sahip ürünler sunmaktayız. Bu ürün kalitemizi satış sonrası hizmetler ile de birleştirerek müşteri memnuniyetimizi artırmaktayız” şeklinde konuşan Demirel, pazarda elde ettikleri satış adetlerinin memnuniyet verici olduğunu ifade etti. Fuarın kendileri açısından oldukça başarılı geçtiğinin altını çizen Demirel, mermer müşterilerinin Hyster’e gösterdiği ilgiye teşekkür etti

Sumitomo Yeni 6 Serisi İle Yüksek Verim, Yüksek Kazanç
TSM GLOBAL tarafından fuarda sergilenen SH370LHD-6 ve SH490LHD-6 MASS modelleri Sumitomo’nun verimliliği arttırılmış hidrolik pompa ve “Sumitomo Akıllı Hidrolik Kontrol Sistemi” (SIHIS) teknolojisi ile birleşen güçlü motoru sayesinde, yüksek güç, verimlilik, performans, serilik ve kullanım kolaylığı sunmaktadır. Sumitomo’nun ağır hizmet ödüllü yeni 6 serisi ekskvatörleri ile ocaklarda üretimi daha karlı hale getirmektedir.

Ziyaretçilerin yakından görme fırsatı bulduğu SH370LHD-6 ve SH490LHD-6 modellerinde yakıt verimliliği için geliştirilen teknolojiler sayesinde ton başı maliyetler düşürülmüştür. SSC (Piston Strok Denetimi) sistemi sayesinde ağır iş çalışması esnasında motor yükü azaltılmış, BES (Bom Aşağı Enerji Tasarrufu) teknolojisi ile ise bom indirildiğinde ve büyük yağ debisi gerektirmeyen dönüş çalışmalarında motor hızı düşürülmüştür. AES (Otomatik Enerji Tasarrufu) teknolojisi ise düşük motor yükü algılandığında buna bağlı olarak motor devrini düşürmektedir. PTR (Pompa Geçişinde Düşüş) teknolojisi ise pompa debi gereksinimi ani pompa yükü ile azaldığında motor yükünü düşürmektedir. Rölantide motor kapatma özelliği ile makine ayarlanan bir süre hareket etmemesi durumunda motoru otomatik olarak durdururken otomatik rölanti özelliği ise levyeler boş konuma alındıktan sonra yaklaşık 5 saniye süreyle motorun rölantide devam etmesini sağlamaktadır. Geliştirilen bu sistemler yüksek verimle iş üretmeyi sağlayan SP, H ve A modları fonksiyonları ile birleşerek operatörün çok hızlı ve konforlu şekilde kazı, sökü ve yükleme yapmasına imkan sunmaktadır.

Ağır Hizmet Tipi Ekstra Güçlendirilmiş Tasarım
Ekstra güçlendirilmiş MASS ve ağır hizmet tipi bom ve arm yapısı sayesinde Sumitomo ekskavatörler özellikle ripper ile çalışmalarda yüksek performans göstermektedir. Ekstra güçlendirilen bom ve arm yapısı çalışma esnasında daha düşük vibrasyon oluştururken; yüksek stres direnci de makinenin en zorlu yüklerde bile rahat çalışmasını sağlamaktadır. Bu yapı sayesinde daha dengeli ve bir o kadar da verimli çalışılabilmektedir.

Sert ve Aşındırıcı Zeminde Zırhlı Yürüyüş Takımı Avantajı
Sumitomo ekskavatörlerin özellikle mermer sektöründe aranan bir diğer özelliği ise ağır hizmet tipi, zırhlı yürüyüş takımlarıdır. Özel ısıl işlem görmüş ve güçlendirilmiş yürüyüş takımları, zırhlı yapısı ile ekstra koruma sağladığı gibi daha fazla olan makara sayısı sayesinde daha seri hareket kabiliyeti sunmaktadır. Mermer ocaklarının zorlu şartlarında, yüksek aşındırma özelliğindeki malzeme içinde uzun çalışma saatleri boyunca sorunsuz çalışabilen Sumitomo ekskavatörleri, sert ve zorlu zeminler üzerindeki performansı ile kesintisiz üretim imkânı sunmaktadır.

Konfor ve Güvenlik Standart
Sumitomo yeni 6 serisinde özel dizayn edilmiş ve geliştirilmiş kabin; vibrasyonu önleyen özel silikon pabuçlar, güçlü klima, geniş görüş açısı sunan cam ve ISO standartlarında aynalara sahiptir. Su ve tozdan etkilenmeyen operatör koltuğu, geniş iç hacim, rahat ve ergonomik kumanda sistemi, hırsızlığa karşı ekstra güvelik sistemi, kaymaz basamaklar, koruyucu tırabzanlar gibi daha pek çok özellik operatörlerin güvenlik ve konforunu sağlamaktadır.

Soğutuculu torpido gözü ve ek saklama alanları ile operatör konforunu arttıran Sumitomo tam otomatik kliması ile de daha iyi hava akışı sağlamaktadır. Ayrıca çalışma esnasındaki kabin içi gürültü seviyesi de bir önceki seriye göre azaltılmıştır. Sumitomo tasarımcıları özellikle operatörün uzun saatler boyunca çalışmasına imkan sunan koltuk tasarımları ile verimi artırmayı hedeflemişlerdir.

Yeni yüksek çözünürlüklü 7 inç’lik renkli kontrol ekranı, multifonksiyonel yapısı ile tüm kontrol ve makine verilerine kolaylıkla ulaşılmasını sağlamaktadır. Operatör ergonomik olarak tam görüş alanına konumlandırılan yüksek çözünürlüklü bu ekrandan; çalışma modlarını, seyahat hızını, ECO göstergesini, yakıt seviyesi göstergesini, motor soğutma suyu sıcaklığını, hidrolik yağ sıcaklığını, power boost (güç artırımını), yakıt tüketim durumunu, saati, ataşman seçimini, hırsızlığa karşı güvenliği, çalışma farlarını, çalışma saatini, radyo kontrolü gibi bilgi ve anlık verileri dijital olarak görerek ve kumanda edebilmektedir.  Ayrıca bu panelde seyahat hızı düğmesi, kamera açma kapama ve kamera geçiş düğmesi, motor rölanti modu düğmesi, cam sileceği ve çalışma ışıkları açma kapama düğmesi de yer almaktadır. Sumitomo’nun bu yüksek çözünürlüklü ve ergonomik ekranı Türkçe menü seçeneği ile de ayrıca kullanıcı dostu bir yapıya sahiptir.

Çepeçevre Görüş
İlk kez Sumitomo 6 serilerinde kullanıcıların beğenisine sunulan yan görüş kamerası, arka görüş kamerası ile birleşerek, güvenlik konusunda operatörün makine çevresine tam hakimiyeti sağlanmaktadır. Kabin içerisinde yeni dijital yatay monitör üzerinde her iki kamera görüntüsü yan yana getirilebilmektedir.

Kolay Bakım
Yer seviyesinden günlük kontrol imkanı sunan Sumitomo ekskavatörleri özellikle 1.000 saatlik pim yağlama aralığı sayesinde ocaklarındaki yüksek tozlu ortamlarda dahi duruş olmaksızın kesintisiz üretim imkanı sunmaktadır.  Kullanılan yağ kalitesi ve çalışma koşullarına da bağlı olmakla birlikte 5.000 saatlik hidrolik yağ değişim süresi, 2.000 saatlik filtre değişim süresi, 250 saat kova ve çevresindeki pim-burç yağlama süresi sayesinde Sumitomo ekskavatörleri bakım sürelerini de uzatarak verimli çalışmanın yolunu açmıştır.
Operatör günlük kontrolleri yer seviyesinden yaparken, kaputu kolaylıkla açarak tüm komponentlere rahatlıkla erişebilir. Filtreleri ve diğer tüm elemanları elle ve gözle rahatlıkla kontrol edebilir, değişimleri yapabilir.

Ağır Yüklerin Altından Kalkar
1 tondan 54 tona kadar full line forklift, liman makinası ve depo içi ekipman üreticisi olan Hyster, kullanıcılarına sunduğu bu geniş ürün yelpazesi sayesinde mermer sektöründe üretimden liman sevkiyatına kadar tüm operasyonlarda müşterilerinin her türlü ihtiyacına cevap verebilen tek marka olma özelliğine sahiptir.

Fuarda sergilenen 5 ton kaldırma kapasiteli Hyster H5.0FT ve 3 ton kaldırma kapasiteli Hyster H3.0XT dizel forklift modellerinin yanı sıra 1.6 ton kaldırma kapasiteli Hyster J1.6XNT MWB 3 teker akülü forklift, 3 ton kaldırma kapasiteli Hyster J3.0XN akülü forklift ve 5.5 ton kaldırma kapasiteli Hyster J5.5XN6 lithium-ion akülü forklift modelleri ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. Ayrıca fuarda 32 ton kaldırma kapasiteli Hyster H32XM-12 ağır tonaj forklift de sergilendi.

Bunun yanı sıra fabrikalarda bandıl halindeki mermer plakaların konteynıra istiflenmesinde özel mermer ataşman uygulamaları da bulunmaktadır. Özel ataşmanı ile uyumlu yüksek iş kapasitesine sahip 5.5 ton kaldırma kapasiteli Hyster H5.5FT model forkliftler, konteynırın içine girebilme özelliğine de sahiptir. Bu model ile 3.000 kg ağırlığındaki ve 3.000 mm uzunluğundaki bandıl halindeki mermer plakaları, konteynerin içine rahatlıkla yüklenebilmektedir.

Hyster’in 8 ila 32 ton arası yüksek tonajlı forklift modelleri ise daha yüksek kapasiteli yüklemeler ve özellikle mermer bloklarının yükleme operasyonunda lastik tekerlekli yükleyicilere alternatif olarak taleplere cevap vermektedir. Blok mermerlerin gerek yüklemesinde gerekse fabrika sahasında taşımasında yoğunlukla kullanılan 32 ton kaldırma kapasiteli Hyster H32XM-12, yüksek çevrim hızı, güçlü hidrolik sistemi, yüksek iş kapasitesi ile tercih edilmektedir.

Fabrikada ve Limanda Hyster Gücü
Mermer üretiminde operasyonun son ayağı olan liman yüklemelerinde ise konteynıra yüklenmiş mermerleri Hyster RS46-33CH model reachstackerlar elleçleyerek, gideceği limana sevke hazır hale getirmektedir. Yüksek teknolojiye sahip Hyster RS46-33CH reach stackerlar gerek iş çevrim hızları, gerek 6 sıraya kadar istifleme imkanı sunan güçlü telekobik bom yapısı, gerekse güçlü ve ekonomik motoru ile mermer üreticilerine büyük avantajlar sunmaktadır. Yine Hyster H32XM-12 modeli ile de liman sahalarında üç sıraya kadar konteyner yüklemeleri yapılmaktadır.

Hyster 100 yıla yakın üretim tecrübesi ve geniş ürün gamı ile özellikle mermer sektörü gibi ağır çalışma koşullarına sahip sektörlerin ihtiyacına yönelik üretimler yapmakta ve tüm dünyada kullanıcıların hizmetine sunmaktadır. Hyster forkliftler zorlu çalışma koşullarında gösterdiği yüksek performansları, düşük işletme maliyetleri, uzun bakım aralıkları, kullanım kolaylığı ve operatör konforu gibi önemli avantajları ile mermer sektörünün ilk tercihlerindendir.

TSM GLOBAL İle Tüm Çözümler Bir Arada
Mermer sektörüne yönelik sunduğu geniş ürün gamı ile ocaktan-limana hizmet sunan TSM GLOBAL, satış sonrası hizmetleri ile de müşterisinin daima yanındadır. 7/24 çalışan mermer sektörünün ihtiyaçlarına anında ve hızlı servis çözümleri ile cevap veren TSM GLOBAL yaygın servis ağı ve uygun yedek parça tedariki ile müşterilerinin kesintisiz üretim yapmasına destek olmaktadır.

Bize Ulaşın!