Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Lojistik Sektörü HYSTER Gücüne Güveniyor!

Türkiye’nin önde gelen lojistik firmaları arasında yer alan Horoz Lojistik Depolar Operasyon Direktörü Ertan Keskin, Hyster markasından duydukları memnuniyeti dile getirerek “Makinalar ihtiyaçlarımızı tam manasıyla karşıladı ve servis noktasında da çok iyi bir hizmet sunuldu” dedi.

Türkiye’nin önde gelen lojistik markaları arasında yer alan Horoz Lojistik, büyüyen pazar ve artan ve çeşitlenen müşteri ihtiyaçlarına cevap vermek adına yatırımlarına devam ediyor. Bu kapsamda depo raf kapasitelerini büyüten Horoz Lojistik, yeni istif makinesi alımlarına da devam ediyor. Son olarak 6 adet Hyster forklift ve depo ekipmanını makine parkına katan Horoz Lojistik Depolar Operasyon Direktörü Ertan Keskin yatırımları hakkında bilgiler vererek Hyster’e duydukları güveni dile getirdi.

“Türkiye’nin yüzde yüz yerli sermayeli lojistik firması olan Horoz Lojistik, müşterilerimizin ihtiyaç duyduğu tüm lojistik hizmetlerini, yine müşterilerimizin beklenti ve ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla entegre bir şekilde sunarak, sınırsız özel çözümler üretmektedir” diye konuşan Keskin, bu hizmetleri vermek için ihtiyaç duydukları makine parkı için çok seçici davrandıklarının altını çizdi. Keskin, Hyster markası ile çalışmaya başlamadan önceki dönemlerde pek çok farklı marka ile çalıştıklarını söyleyerek yaşadıkları süreç hakkında bilgi verdi. Keskin, “Dikey depolama ile ilgili çalışmalarımız vardı. O döneme kadar Türkiye’de bilinen pek çok markanın makinelerini kullanmıştık. Ciddi bir makine tecrübemiz vardı. İhtiyacımız olan Depo içi ekipmanlar  için ihaleye çıktık ve Hyster markası ile tanışmamız bu şekilde oldu. İhale sürecinde ciddi bir makine adetinden söz ediyorduk ve elbette geçmiş tecrübelerimiz ve elimizdeki makineler ile Hyster ürünlerini de karşılaştırdık. Teknik ve  donanım olarak baktığımızda, fiyat fayda analizi yaptığımızda Hyster markasının diğerlerinden avantajlı bir durumda olduğunu gördük.  Tabi burada bir noktaya değinmek gerekiyor. Fiyatı ne verirseniz verin makinenin kalitesi çok önemlidir. Bugün bazı markalar var ki fiyatı ne olursa olsun biz tercih etmeyiz. Çünkü mesele makineyi almak değil, makineyi aldıktan sonra işlevsel olarak hizmet etmesidir. Biz o gün, Hyster markasının teknik olarak ihtiyacımızı görebileceğine inandık” şeklinde konuştu.

Makinalar İhtiyaçlarımızı Tam Manasıyla Karşıladı
Yaptıkları Hystertercihiyle doğru bir adım attıklarını söyleyen Keskin, makinelerden duyduğu memnuniyeti dile getirerek satış sonrası hizmetlerin önemine işaret etti. Ertan Keskin, “Aldığımız Hyster forklift ve depo içi ekipmanları beklediğimizden çok daha iyi ve sağlam çıktı. Kullanım olarak çok iyiydi. Makinalar ihtiyaçlarımızı tam manasıyla karşıladı. Her şeyden önemlisi satış sonrası servis noktasında da bizlere çok iyi bir hizmet sunuldu. Biz makinelerimizi aşırı derecede yorarak kullanıyoruz. Bu nedenle gerek personel bazlı hatalar, gerek makinelerin kendinden kaynaklı arızalarında anında müdahale etme durumları söz konusu oldu. Almış olduğumuz kaliteli makinelerin yanında satış sonrası başarılı hizmet ile sonra aldığımız bu adetlerin üzerine yüzün üzerinde makine daha aldık. Makine parkururumuzun bu derece Hyster ile çoğalmasının sebebi memnuniyetimizin bir göstergesidir” dedi.

Değişen lojistik anlayışı ve dikey depolama ihtiyaçlarına değinen Ertan Keskin, ülkemizdeki büyüyen ekonomi ile birlikte artan lojistik ihtiyaçlarının daha efektif depo ve lojistik anlayışını beraberinde getirdiğine işaret etti. Depoların eskiye oranla çok büyüdüğünü, işlem hacimlerinin arttığının altını çizen Keskin, “Bunun sonuncunda ne oldu; ister istemez bunları akülü depo içi ekipmanlarla  taşınması gerekti. 12-15 m tavan yüksekliğinde depolarda 750 kg, 1 tona kadar yükler raflanmaya başlandı. Yüksek istifleme yapmak zorunda kalındı ve bunlar da doğal olarak dar koridorlarda çalışan VNA ve yine dar koridorlarda görev yapan reach truck ihtiyacını gündeme getirdi. Bizim depolarımızın şu anda %70’i dar koridor, bu yönde bir geçiş oldu. Elbette bazı ürünlerin dar koridorda yönetilmesi mümkün olmadığı için yüzde yüz oranına ulaşmamız mümkün değil. Ancak büyük oranda dar koridor sistemlerine geçilmiş oldu” dedi. 

Dar Koridorda Hyster Gücü
Horoz Lojistik olarak dar koridor operasyonlarında kullanılan makine parkına ayrıca önem verdiklerinin altını çizen Keskin şöyle konuştu; “Hyster ile tanışmadan önce bir başka firmadan dar koridor makinası satın alarak deneme fırsatımız oldu. Bu bağlamda o dönemde depomuzun bir kısmını dar koridor makinelerinin çalışabileceği raf sistemine göre entegre ettik. Daha önce raylı klavuz teker sistemini kullanıyorduk. Şu andaki gibi mevcut kılavuz kablo sistemi gibi bir sistem kullanmıyorduk. Dar koridor ekipmanlarına ilk geçtiğimiz dönemlerde açıkçası biraz endişelerimiz vardı. Özellikle satın aldığımız farklı marka makinelerin yapısı gereği kullanılan eksik teknolojilerden dolayı biz makinalardan verim alamaz noktaya geldik. Daha sonra bu durum bizde ister istemez bir korku oluşturdu. Fakat bir taraftan da bu teknolojiyi kullanmamız gerekiyordu. Çünkü pazar bizi o tarafa doğru itiyordu. Denemekten vazgeçmememiz gerekiyordu. Orada yaşadığımız korkular ve tecrübelerle biz Hyter VNA makinalarıyla tanıştık. Hyster’in kullandığı teknoloji, makinelerinin yapısı bizim için büyük bir avantaj sundu. Hyster ile birlikte Kablo klavuz sistemine geçerek, makinelerin daha kontrollü ve daha hızlı hareket eder hale geldiğini gördük. Yani önceki kullandığımız sistemde hem makinalar çok yavaştı, hem sürekli hattan çıkmalar oluyordu. Hattan çıktığı zaman makinelerde durma oluyordu. Hatta operatör en üstte oturduğu anda durmalar oluyordu. Ciddi sıkıntılar yaşıyorduk. İş gücümüzü çok ciddi miktarda geriye doğru götürmüştü. İş hesaplamamızda öngörülen ile gerçekleşen arasında eksi yönde büyük fark oluştu. Şimdi burada tabi Hyster VNA makinaları ile tanışınca eski heyecanımızı tekrar yakaladık. Yani o yüzden biz Hyster’in bize verdiği, oradaki sunduğu artısı, bizi tekrar heyecanlandırdı. Aslında biz Horoz Lojistik olarak Türkiye’de ilk defa dar koridor ekipmanlarına geçen lojistik firmalarından biriyiz. Bizim bunu uyguluyor olmamız ve başarılı olmamız diğer firmalara da örnek teşkil etti. Yani “bu iş oluyormuş” dedirtti.

Hyster VNA makinaları patentli özellikleri ile bizim işlerimizi daha da hızlandırıyor. Diğer markalarda olmayan özellikler işlerimizi ciddi anlamda kolaylaştırarak verimliliğimizi arttırıyor.  Mevcut dar koridor ekipmanlarımızda, operatörün hızlı ve güvenli hareket etmesi için belli standartlarda makinelerin kalibrasyon ayarları yapılabiliyor. O da iş güvenliği noktasında operatörün üzerine çok fazla iş yükü vermeden malzemeyi doğru yere götürmesi ve doğru noktadan almasına imkan sağlıyor. Yani bu konuda makinalardan biz güzel bir şekilde verim alıyoruz.”

Satış Sonrasından Memnunuz
“Burada en önemli konu, makinenin mükemmel olması değildir. Mükemmel bir makineniz olabilir, ancak bu ekipmana sonrasında hizmet sağlanabiliyor mu? Bence en önemli konulardan bir tanesi budur” diyerek satış sonrasına dikkat çeken Keskin, TSM GLOBAL’in sunduğu hizmetten duydukları memnuniyeti anlattı. “Şayet hizmet  sağlanamıyorsa o mükemmel makinanın size belli bir zaman sonra, yani yıpranmaya başladıktan sonra, verim sağlamadığını görebilirsiniz. Aldığınız ürün arıza yaparsa kim tamir edecek? Parçası eskidimi kimden satın alacaksınız? Bunları düşündüğünüzde tercih ettiğiniz markanın size servis hizmeti verebilecek bir vizyon ve güçte  olması gerekiyor. Bugün piyasada çok fazla marka var. Ancak özellikle satış sonrası hizmet noktasında birçok firmaların yetersizliğini gördüğünüzde aslında çalışabileceğiniz çok az firma olduğunu görebiliyorsunuz. Bu kriter bizim gibi yüksek hacimlerde makine alan firmalar için çok büyük önem taşıyor” diye konuşan Ertan Keskin, “TSM GLOBAL’in yedek parça ve servis hizmeti noktasında çok doğru bir hizmet verdiğini düşünüyorum. Özetle, Horoz Lojistik olarak,  TSM GLOBAL’in Türkiye mümessili olduğu Hyster markasından ve satış sonrası hizmetlerinden çok memnun olduğumuzu rahatlıkla söyleyebilirim” dedi.

Bize Ulaşın!